П`ятниця, 30.10.2020, 17:56
Вітаю Вас Гость | RSS

Творча скарбничка учителя історії Холодняк Анни

Форма входу
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Наше опитування
Відвідувач сайту - хто Ви?
Всього відповідей: 2754

З життя українців за кордоном

Чи знаєте ви, що красунями Канади кілька разів обиралися й українки. Так, у 1972 році красунею Канади було обрано Донну Савицьку, що народилася в місті Кітченері, штат Онтаріо. Вона закінчила драматично-балетну школу, навчалася в університеті у Кітченері. Джоуді Ратледж (з родини Вавринюків) — красуня Канади 1983 року. Після закінчення Манітобського університету займалася проектуванням моди. На конкурсі в Торонто була обрана красунею Канади.
Ліза Савка народилася у Вінніпезі. Є учасницею танцювального ансамблю "Орлан" та парафіяльного хору Української католицької церкви св. Миколая. Спортсменка. Шістнадцятилітньою була обрана красунею підлітків Канади з 39 конкуренток із усієї Канади (1986 рік).
Але не лише в Канаді перемагають на конкурсах краси молоді дівчата-українки. Так, "Міс Америкою 1988" стала американська українка Кей Лені Рей Рафко.

***

Одним із найсильніших хорових колективів у США зараз є капела бандуристів імені Тараса Шевченка в Детройті. її історія сягає 1918 року. Частина складу хору на чолі з диригентом Григорієм Китастим прибула до СІЛА 1949 року із Західної Німеччини. Основу капели становлять представники української інтелігенції — люди різних професій, народженні у воєнні та повоєнні роки. Багато з них поряд з вищою освітою за спеціальністю мають також професійну музичну освіту, що сприяє високому рівню капели і великому успіхові у слухачів.

***

"Батьком" українського народного співу в Америці називають композитора, диригента і хормейстера Олександра Кошиця (1875-1944).

***

Перші українські емігранти до Канади прибули, як вважає більшість дослідників, 7 вересня 1891 року. Ними були селяни з села Небилів Іван Пилипів і Василь Єленяк, які висадилися з пароплава "Орегон" у порту Галіфакс. Щоправда, є думка, що українці могли з'явитись в Канаді і раніше, разом з менонітами (протестантами голландського та німецького походження) — переселенцями з царської Росії, — або ж могли переїхати з території США. Проте вірогідних доказів цього не існує.

***

Першим українським емігрантом до США був, як вважають, Андрій Гончаренко, походженням з Київщини, колишній чернець Києво-Печерської лаври, який брав участь в антикріпосницькому русі і зазнав переслідувань з боку царських властей. 1 січня 1865 року він прибув до Бостона, потім перебрався до Нью-Йорка, згодом — до Сан-Франціско. У 1868-1872 роках видавав двотижневик "Аляска Геральд" російською та англійською мовами.

***

Перші українці в Туреччині з'явилися не за власною волею. Це були раби і полонені, яких продавали на невільницьких ринках Близького Сходу спочатку татари, а згодом і турки. Переважно молоді чоловіки та жінки використовувалися на важких фізичних роботах, у домашньому господарстві. З молодих хлопчиків і немовлят, захоплених в Україні, виховувалися яничари, що, не знаючи батьківщини, були підпорою влади турецьких султанів і відзначалися сміливістю і особливою жорстокістю.
Дівчата часто потрапляли до гаремів. Одна з них, легендарна Роксолана (справжнє ім'я — Настя Лісовська) з Рогатина ( нині Івано-Франківської обл.), стала дружиною турецького султана Сулеймана II (Прекрасного). У 1520 році її полонили кримські татари і продали до султанського гарему. Роксолана відіграла значну роль у політичному житті Османської імперії 20-50-х років XVI ст., відмовляючи султана від походів на Україну.

***

Одними з найстаріших українських періодичних видань в США є лемківські. У 1922 році Лемківський комітет почав видавати у Нью-Йорку двотижневу газету "Лемковина" (перші редактори — В. Гладяк та С.Пиж). З квітня 1928 року почав виходити журнал "Лемко", редактором якого був Д.Вислоцький. З грудня 1939 року на його базі почала виходити газета "Карпатська Русь" — друкований орган Лемко-Союзу, який існує й досі (редактор — О.Восток). Кілька років (з 1978) виходив лемківський ілюстрований молодіжний англомовний щоквартальник "Карпати".

***

У США працює чимало архітекторів, що займаються проектуванням і будівництвом храмів. Наприклад, церкву-монумент в пам'ять про голод в Україні у 30-ті роки спроектував у Баунд-Бруку (штат Нью-Джерсі) Юрій Кодак (син письменника Степана Васильченка), який жив в Оттаві (Канада).

***

Перші вихідці з України з'явилися в Данії ще на початку XI ст. У 1067 році дочка Ярослава Мудрого Єлизавета одружилась з датським королем Свейном. Родинні зв'язки з датською королівською сім'єю мали також князі Мстислав і Володимир Мономахи.

***

У 1933 році незначна частина українців поселилися в місті Люксембурзі та його околицях. Від того часу була заснована "Українська громада у Великім князівстві Люксембург", яка об'єднує нині кілька десятків родин. Цей осередок підтримує тісні контакти з українськими етнічними групами у Франції, Канаді, США, в інших країнах Сходу.

***

В Голландії перші українці з'явилися у ХУІІ-ХУШ ст. Це були студенти, які навчалися в місцевих університетах. Невеликі групи заробітчан із Західної України — селяни і робітники — прибули сюди перед 1914 роком. Одиниці з числа політичних емігрантів поселилися в Голландії після 1920 року. Переважна більшість українців, які нині населяють цю країну, приїхала одразу після закінчення другої світової війни з німецьких таборів для переміщених осіб. Голландська етнічна група українців налічує близько тисячі чоловік. Зайняті вони здебільшого в промисловості і сфері обслуговування.

***

У 1948 році у Філадельфії була створена Федерація українських жіночих організацій, яка об'єднала громадські осередки українських жінок США, Канади, ФРН, Бельгії, Аргентини, Франції, Венесуели, Бразилії. На час створення організація налічувала 22 тис. жінок. Крім того, у США діють Українсько-американська жіноча допомогова організація, яка займається питаннями соціального страхування, а також Об'єднання жінок оборони чотирьох свобод України — "свободи слова, релігії, свободи від страху і голоду".

***

Український літературний рух у Канаді почався у 1900-ті роки. В основному тоді створювалися коломийки, в яких перші поселенці висловлювали свою тугу за рідним краєм, співали про труднощі, що з ними вони зустрічалися на нових поселеннях. Серед перших поетів цього народного типу був І .Федик, збірка пісень якого була настільки популярною, що до 1927 року розійшлася в кількості 50 тис. примірників.

***

Першою українкою, яку було обрано провінційним депутатом у Канаді, була Марія Фодчук-Баттен, юрист, посол, судця. У 1964 році вона отримала призначення на місце судді від прем'єра Канади Пітервона. Вона була першою жінкою у законодавстві і другою жінкою-суддею у Канаді.

***

Українська діаспора Північної Америки дуже багата на чисельні молодіжні організації. Найбільші серед них — Молодь української національності, Союз української молоді Америки, Об'єднання українських академічних і студентських товариств "Зарево", Об'єднання демократичної української молоді (ОДУМ), Союз українських студентських товариств Америки (СУСТА), Товариство української студіюючої молоді та ін.

***

Існують дані, які свідчать, що українці мешкали у Венесуелі вже на початку XIX ст., за часів іспанського панування. У портовому місті Маракайо існував готель "Україна", який користувався особливими привілеями властей. У цьому ж місті до сього часу збереглася вілла "Україна", побудована 1930 року. Вона належала Михайлові Стибіцькому з Києва, який взяв собі ім'я Мітель Роля і брав активну участь у визвольній боротьбі венесуельського народу проти іспанських колонізаторів, дослужившись до чину інженер-полковника.

***

Фундація імені Івана Багряного започаткована 22 роки тому членами УРДП. Це суто добровільна організація, головне завдання якої — впровадження ідей І.Багряного через публікацію і поширення його творів, видання книжок, споріднених його ідеям. Очолює фундацію Анатолій Лисий (СІЛА), який є також представником Координаційного комітету допомоги Україні (ККДУ). Заснований у 1991 році, Комітет провадить велику роботу. У 1993 році, наприклад, за його сприянням було видано читанки для середніх шкіл України, перевидано "Історію України" Д. Дорошенка для шкіл та вузів, було надано грошову допомогу донецькій газеті "Східний часопис".

***

Українська преса з'явилася в Австралії одночасно з організованим переселенням В цю країну деякої частини українських емігрантів з Європи. Серед газет першою (з 1949 року) почала виходити "Вільна Думка"; вона видається і досі в Сіднеї як позапартійна і позаконфесійна газета, що опирається на підтримку читачів.

***

Радіомовлення українською мовою в Канаді почалося у 1930-х роках, коли народні доми, освітні і політичні організації готували передачі силами своїх членів, зокрема хорів; пізніше в передачах почали вживати платівки. Радіомовлення фінансувала громадськість, зокрема передачі Різдвяних і Великодніх програм,. З приїздом нової еміграції українське радіомовлення пожвавилось. Їх влаштовують окремі релігійні і національні організації, а фінансують українські і не українські фірми. Деякі з них мають високий мистецький рівень і поширюють українську хорову та музичну культуру.

***

Помітним явищем української літератури на Заході є творчість так званої "Нью-Йоркської групи поетів" — Богдана Бойчука (США), Богдана Рубчака (США), Юрія Тар-навського (США), Віри Вовк (Ріо-де-Жанейро), Емми Андієвської (Німеччина), Патриції Килини (американки за походженням, що пише вірші українською мовою). Назва "Нью-Йоркська група поетів" виникла у 1958 році. Їх спільна праця — збірки творів "Нова поезія". Група видала збірку поезій І.Драча англійською мовою у перекладі Стенлі К'юніца.

***

Найбільшими українськими видавничими центрами у США є "Пролог" (останніми роками видав у США цілий ряд творів видатних українських письменників) і Український науковий інститут Гарварда (УНІГ).

***

У бібліотеці Конгресу США у Вашінгтоні в 1989 році було відкрито українську секцію, яка налічує близько 70 тис. томів україніки, зокрема 912 книжок Шевченкіани. Бібліотека Конгресу видала у 1990 році бібліографічний покажчик "Шевченкіана в Конгресовій бібліотеці". Секція епізодично влаштовує виставки українських книг, приурочені до знаменних подій в українській історії та роковин видатних українських письменників.

***

Найбільші зібрання українських книг в США мають два університети Чікаго, Гарвардський і Колумбійський університети, Гуверівський інститут у Станфорді (штат Каліфорнія), Нью-Йоркська публічна бібліотека.

***

Всесвітнє визнання здобував українець Олександр Архипенко (1887-1964), який прибув до США 1923 року. Він увійшов в історію мистецтва як один з основоположників і яскравих представників так званої кубістичної скульптури. У США О.Архипенко створив понад 750 композицій, багато з яких експонувалися в найбільших музеях світу.

***

Пошук
Календар
«  Жовтень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Copyright MyCorp © 2020
Створити безкоштовний сайт на uCoz